
ТЕМА. Прикметники – синоніми та прикметники – антоніми. Пряме і переносне значення прикметників
МЕТА. Поглиблювати знання учнів про прикметник, його значенні у мовленні, зв'язок з іменником. Навчити розрізняти прикметники, вжиті у прямому і переносному значенні. Розвивати вміння добирати та використовувати прикметники-синоніми та антоніми у мовленні. Виховувати любов до природи, до рідної мови.
Тип уроку: комбінований
ХІД УРОКУ
І. Організація
класу
- Діти, я гадаю, що сьогодні з вами добре попрацюємо, але спочатку давайте
оберемо для себе гарний настрій, який допоможе нам працювати добре, злагоджено,
продуктивно.
Сьогодні в нас звичайний урок,
Та зробимо ми іще один крок.
Пізнаємо краще країну чудову,
Країну багатої рідної мови
Перевірка готовності до уроку
- Уважно подивіться на свої парти. Чи готові ви до уроку української мови?
ІІ.Перевірка домашнього завдання
- Зачитайте прикметники, які зустрілися у тексті домашньої роботи
- Зачтайте слова, які ви утворилиІІІ. Актуалізація опорних знань
- Сьогодні до нас на урок завітала гостя. А хто вона, ви зможете дізнатися, коли відгадаєте загадку.
Чудо-сани прилетіли. Рукавом махає -
Скакуни в тих санях білі. Сріблом все вкриває.
В санях тих сидить цариця - Що це за цариця? (Зима)
Білокоса, білолиця.
- Чому ви думаєте, що це зима? Доведіть свою думку.
- Які прикметники допомогли вам уявити зиму?
- Які у вас виникають асоціації, коли ви чуєте слово зима? ( Сніг, віхола, сніжинка, кучугури, лід, бурулька, мороз, лижі, іній, Новий рік).
ІV.Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні на уроці ми працюватимемо над прикметниками-синонімами, антонімами, а також прикметниками, вжитими у прямому і переносному значеннях.
3. Хвилинка каліграфії
Зи им зм ма зима
- Які букви з'єднуються верхнім з'єднанням? Середнім? Нижнім?
- Записати спільнокореневі слова до слова зима, виділити корінь.
Зима, зимовий, зимівля, зимує, зимонька.
V. Первинне сприймання і усвідомлення нового матеріалу
1. Спостереження за прикметниками-антонімами
- Які слова називаються антонімами? (Антоніми - це слова з протилежним лексичним значенням (сильний - слабкий).)
Виконання вправи 155 (с. 82)
Учні читають прислів'я, вставляючи замість крапок антоніми до виділених слів.
- Як ви розумієте зміст першого і другого прислів'я?
Спостереження за словами,
вжитими в прямому чи переносному значеннях2. Робота в групах ( вправа 156)
- До кожного прикметника, поданого в словосполученні, дібрати і записати
відповідний антонім із довідки.
- Надписати, у яких словосполученнях прикметники вжиті в прямому значенні, а в
яких - у переносному.
Легкий мішок - ... ; Порожня голова - ... ;
легке завдання - ...; порожня бочка - ... ;
гаряча вода - ... ; м'який хліб - ...;
гаряча вдача - ... . м'який характер - ... .Слова для довідки: складне, важкий; повна, розумна;
спокійна, холодна; черствий, твердий.
3. Гра «Юні поети»
- Допоможіть відгадати зимові слова.
- Запишіть іменник зима і допишіть до нього прикметники з вірша.
От випав сніг. Яка обнова!
Зима тоді така... (чудова).
Мороз у лід озера кута -
Зима, тоді всі кажуть.... (люта).
Вона буває і серйозна:
Суха і вітряна, й...(морозна).
А як насуне хмара сива,
Зима по-своєму... (красива).
Гілок під інеєм не видно.
Тоді вона, звичайно,...(срібна).
Синичка змерзла і голодна,
Бо видалась зима... (холодна).
Зима! Зима! Усякий знає,
Вона...(холодною) буває.
- Записати в зошит:
Зима чудова, люта, морозна, красива, срібна, холодна.
- Доберіть до іменника зима свої прикметники, які описують характер зими. Зима - білосніжна, сердита, колюча, похмура, казкова, сварлива, сумна.
- Підкресліть прикметники близькі за значенням. Як вони називаються?(Синоніми)
Фізхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити:
Раз - підняти руки в гору,
Два - нагнутися додолу,
Не згинайте, діти, ноги,
Як торкаєтесь підлоги.
Три, чотири - прямо стати,
Будем знову починати.
Хто зуміє присідати
І ногам роботу дати?
Раз - піднялись, два присіли,
Хай мужніє наше тіло.
Хто втомився присідати,
Може вже відпочивати.
VІ. Узагальнення і систематизація знань
1. Робота в парах. Вправа 157 (с. 82-83)
Учні читають подані словосполучення.
- З яких частин мови вони складаються? (З іменників)
- Замініть за зразком подані словосполучення сполученнями прикметників з іменниками. Деякі словосполучення записані на картках. Це ваші підказки. У кожного їх різна кількість. Попрацюйте спочатку в парах, а потім са-мостійно запишіть.
Взаємоперевірка
(Листя клена - кленове листя. Полиця для книжок - книжкова полиця. Вітер з півдня - південний вітер. Допомога товариша - товаришева допомога. Портфель зі шкіри - шкіряний портфель. Хвіст лиса - лисячий хвіст. Щебетання пташок - пташине щебетання. Робота в класі - класна робота. Потік води - водяний потік. Грива коня - кінська грива...)
VІІ. Підсумок уроку
- Яку частину мови ми сьогодні повторили?
- Для чого вона потрібна в мовленні?
- З якою частиною мови зв'язана?
- Чому прикметник має таку назву?
Прикметники роблять нашу мову багатшою, досконалішою, допомагають точніше висловити свою думку. Вони ніби є життєдайною силою нашої мови. Зараз ми всі виконаємо вірш, складений із прикметників. Їх у вірші 26 і тільки один іменник.
Ніжна, мила, світанкова,
Ясна, чиста, колискова,
Мелодійна, дзвінкотюча,
Дивна, радісна, співуча,
Лагідна, жива, казкова,
Красна, чарівна, шовкова.
Найдорожча, добра, власна.
Мудра, сонячна, прекрасна,
Солов'їна, барвінкова
Українська мова!
Гра «Скажи без затримки»
Антонім
Синонім
Важкий - легкий,
Добрий -
милосердний, співчутливий,
великий - малий,
дорогий -
цінний, коштовний,
цікавий - нудний,
сміливий
- хоробрий, безстрашний,
широкий - вузький.
малий -
невеликий, крихітний. Метод «Незакінчене
речення»
- Сьогоднішній урок навчив мене ...
- Антоніми - це слова ..., наприклад: ....
- Синоніми - це слова ..., наприклад: ...
- Отже, наш урок був яким? Продовжте мою думку прикметниками.
( Вдалим, цікавим, продуктивним...)
- Найлегше було ..., а найважче - ...
VIIІ. Домашнє завдання
Вправа 159, с. 83.