
Тема. Роль прикметників у мовленні
Мета: закріпити знання учнів про прикметник як частину мови, його значення у мовленні, зв'язок з іменником; розвивати вміння знаходити прикметник у тексті серед інших частин мови; розвивати вміння аналізувати, співставляти і робити висновки та узагальнювати мовні явища, спонукати до творчого пошуку; виховувати любов до рідної мови, пізнавальний інтерес до предмета.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
І знову дзвоник кличе в клас,
Знання нові чекають нас.
Тож починаємо урок,
За парти кличе нас дзвінок.
Перевірка готовності до уроку
- Уважно подивіться на свої парти. Чи готові ви до уроку української мови?
ІІ. Актуалізація опорних знань
· Аутотренінг
- Я зможу сьогодні добре працювати на уроці!
- Я - особистість творча!
- Я бажаю всім однокласникам успіхів на сьогоднішньому занятті!
· Стратегія "Кубування"
Завітав сьогодні в клас
На урок знову до нас
Кубик, діти, не простий,
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає
Знання ваші перевіряє.
- Яку частину мови ми закінчили вивчати?
- Зараз ми про неї повторимо, бо ці знання нам знадобляться у подальшій роботі.
Запитання на гранях куба:
- Частина мови
- На які групи поділяється?
- Питання
- За чим змінюється? Що має?
- Що називає?
- Яким членом речення виступає?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
1.Каліграфічна хвилинка.
П ри км ме ет тн ик
- В якому слові можуть бути такі з'єднання?(Прикметник)
- Запишіть його. Складіть із цим словом речення. Яке це речення за метою висловлювання та за інтонацією?
- Чи здогадались ви, яку частину мови ми починаємо вивчати?
2.Робота з загадками (впр.151)
Прочитайте загадки і відгадайте їх. Які слова в загадках допомогли їх відгадати. До якої частини мови належать ці слова?
IV. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні на уроці ми будемо говорити про прикметник. Згадаємо, що ми вже знаємо про прикметник, з'ясуємо її роль у мовленні
V. Узагальнення і систематизація знань учнів
1. Вправа «Очікування» (робота в парах)
- Ось у нас є «Гілочка очікувань». На листочках продовжіть речення: «Сьогоднішній урок навчить мене...»
- Усі листочки прикріпіть на гілочку, а в кінці уроку ми побачимо, чи здійснились ваші очікування.
2.Вправа «Мозковий штурм»
- Яку частину мови називають прикметником? Наведіть приклади.
- На які питання він відповідає?
- На які ознаки вказують прикметники?
- З якою частиною мови пов'язаний прикметник?
- За чим змінюються прикметники?
- Яким членом речення найчастіше буває прикметник?
- Яку роль відіграють прикметники в мовленні?(Збагачують, прикрашають нашу мову, допомагають точніше висловити свою думку).
3.Робота з таблицею (на дошці)
Прикметник
Фізкультхвилинка (під запис пісні І. Федишин «Лише у нас на Україні»)
4.Гра «Впіймай прикметник» (робота в парах)
(Вправа 152)
- Чому прикметник має таку назву?(Означає прикмети іменників).
- Яку основну роль прикметника в мові розкрила поетеса?(Ознака предмета)
- Запишіть одну строфу вірша, багату на прикметники. Прикметники підкресліть хвилястою лінією.
5. Словникова робота
- Запишіть слова, які зображені в рамочках
6. Аналітична робота
(Вправа 153)
- Прочитайте два описи й порівняйте їх
- Який з описів є виразнішим?
- Завдяки чому?
- Яку роль відіграють прикметники у мовленні?
6.Творча робота (в групах)
- Доповніть даний текст прикметниками.
Тихо в лісі. Червоніють клени. Пожовкли берези. Зрідка заспіває синичка і застукає дятел. Осінь!
7.Самостійна робота.Завдання від прикметника
- Від поданих іменників утворіть прикметники:
Осінь - осінній; розум - розумний;
місце - місцевий; друг - дружній;
поле - польовий; день - денний;
дерево - дерев'яний; школа - шкільний.
Самоперевірка
VIII. Підсумок уроку
- Закінчується наш урок.
· Чи виправдалися наші очікування?
Гра « Закінчити речення»
«Наш урок був...»
IX. Домашнє завдання (диференційоване)
С. 81, вправа 154
І варіант - знайти опис синички, підкреслити прикметники
ІІ варіант - до прикметників дібрати синоніми та антоніми