Тема. Спостереження за вживанням прикметників у текстах різних стилів: художньому і науковому (без термінів)

Мета: вчити учнів розрізняти тексти за їх стилістичними ознаками, вживати прикметники в мовленні зі стилістичною метою; розвивати мовлення учнів, спостережливість, творчу уяву; виховувати дбайливе ставлення до навколишньої природи, бажання оберігати і примножувати її багатства.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організація класу

Нумо , діти, підведіться!

Всі приємно посміхніться.

Продзвенів уже дзвінок,

Починаємо урок!

Перевірка готовності до уроку

  • Уважно подивіться на свої парти. Чи готові ви до уроку української мови?

ІІ.Перевірка домашнього завдання (вправа 159, с. 83)

- Прочитайте текст, який ви записали вдома

- Які синоніми ви знайшли серед прикметників, поданих у довідці?

- Яку роль вони виконують у мовленні?

Творча робота

- Утворіть прислів'я, додаючи прикметники-антоніми, що підходять за змістом.

У мудрої людини ... вуха і ... язик.

... земля ... рук не любить.

З другом говори ввічливо: від грубого слова ... стає ...

... у нас життя - ... не буде вороття.

Краще ... правда, ніж ... брехня.

Слова для довідок: новий - старий; гірка - солодка; близький - чужий; довгий - короткий; чорний - білий.

- Яку роль відіграють антоніми у прислів'ях?

Вправа «Асоціативний кущ»

- Що називається прикметником?

- Які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте слово прикметник?

Прикметник


(Синоніми, антоніми, однозначні, багатозначні, пряме значення, переносне значення)

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

- Ми повторили значення прикметників. А як ви гадаєте, навіщо нам потрібно вміти добирати прикметники-синоніми, прикметники-антоніми, вживати їх у прямому та переносному значенні? (Щоб наше мовлення було ви-разним, яскравим, емоційним.)

Тема наша непроста, та для всіх цікава,

Будуть в ній слова, буде і забава.

І в скарбничку мовну цю, поки вивчим тему

Мовних скарбів пребагато ми з вами зберемо.

- Отже, тема нашого уроку: «Спостереження за вживанням прикметників у текстах різних стилів: науковому і художньому».

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Робота над текстами. Вправа 160 (с. 83)

Учні читають і порівнюють тексти. З'ясовують мету кожного тексту. (У першому тексті дається пояснення слова «ніч». Це науковий текст. У другому тексті дається художній опис ночі. Це художній текст.)

- Підрахуйте кількість прикметників у кожному тексті.

- Який висновок ви можете зробити?

- Знайдіть в обох текстах слова і вирази, вжиті у переносному значенні.

- Знайдіть порівняння, вжиті у тексті. (Тихо було всюди, як у вусі.)

Словникова робота

- Поясніть значення слів: примеркати; лупати.

Учні роблять висновок про вживання прикметників у художніх і наукових текстах.

Виконують письмово третє завдання до вправи 160.

  • Знайдіть в обох текстах слова і вирази, вжиті в переносному значенні

Висновок:

Слова в переносному значенні вживаються тільки у художніх текстах і їх немає в науково-популярних. Важливим для художнього тексту є порівняння

Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Усне виконання вправи 161 (с. 84)

Учні читають тексти і визначають, який із них належить до художнього, а який - до науково-популярного.

- Який з цих текстів можна помістити у підручник з природознавства, а який - у підручник з літературного читання? Поясніть, чому ви так уважаєте?

2. Каліграфічна хвилинка

Сс Сс сп по оч ку спочатку

Спочатку думай, а тоді кажи

  • Поясніть прислів'я
  • Доберіть антонім до слова СПОЧАТКУ
  • Поділіть для переносу слово думай

3. Творча робота

- Утворіть словосполучення

ягоди (їстівний, соковитий);

листя (широкий, багряний);

ночі (довгий, чарівний);

стебло (тендітний, тонкий);

пшениця (золотий, озимий).

  • Які з утворених словосполучень доцільно використовувати в художніх текстах, а які - в наукових?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

- Про що дізналися на сьогоднішньому уроці?

- У чому впевнилися?

- Чого навчилися?

- Чим же відрізняється науковий текст від художнього?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

  • Вправа 162, с. 85
© 2016 Ярослав Щуп. Вокзальна площа 1, Київ, 03031
Створено за допомогою Webnode Файли cookie
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати